AUTOJOB.cz - místo srdce motor

Specializovaný portál pro automobilový průmysl

TOP zaměstanavatelé:
ContiTrade Services s.r.o.
Auto Fit, spol. s r.o.
Interaction s.r.o.
Siems & Klein
Scania Czech Republic s.r.o.
Iveco Czech Republic, a.s.


INSERT INTO log_clanky (id_clanky, id_magazin_sekce, id_user, datum) VALUES ('323', '3', '0', '2020-07-08 09:37:01')

Nissan Murano: Z Ameriky do zbytku světa

Elegantní SUV japonské automobilky bylo původně určeno pouze pro severoamerický trh. Evropa ale ronila natolik hořké slzy, že útěcha byla naprosto nutná. Chcete vědět, o co byste jinak přišli?

Staré pořekadlo říká, že člověk vždycky nejvíce lituje toho, co již prošvihnul. Jinými slovy, věci a lidé, se kterými jste kdysi nebyli až tak spokojeni, vám najednou začínají přirůstat k srdci více než kdy předtím. Bohužel je však již pozdě, čas se prostě vrátit nedá. Tedy alespoň prozatím.

Nissan si toho zřejmě byl vědom, když svůj překrásný crossover Murano představil nejprve v Americe. Evropská klientela je totiž všeobecně považována za nejzhýčkanější a proto má občas problém přijmout za vlastní jak produkty ze Země vycházejícího slunce, tak i ze Země neomezených možností (i když si myslím, že tohle tvrzení o Americe již dávno neplatí). Nicméně, Murano mělo za mořem takový úspěch, že jeho odlesk začínal oslňovat i nadšené motoristy Starého kontinentu. Toužili po něm prakticky všichni, což mělo za následek nejprve neuvěřitelný boom šedých dovozů, posléze pak automobilka zařadila tento model i do svého oficiálního portfolia. Bohužel, Evropané se zachovali naprosto přesně podle výše zmiňovaného pořekadla. V loni se totiž prodalo v České republice pouze 73 kusů, letos se pak pro Murano rozhodlo prozatím pouze 13 majitelů.

Na světlo světa se ale mezitím dostaly první fotografie faceliftovaného modelu, který tak nějak opět znamená obrat v přemýšlení zákazníků. Náhle si totiž každý začíná uvědomovat, že tenhle crossover nebyl v roce 2006 v Itálii zvolen nejkrásnějším automobilem světa náhodou. Mohutný chromový pás na přídi totiž naznačoval, že uvnitř se bude skrývat dostatek luxusu, rozměrná karoserie slibovala prostorný interiér a pohon všech kol byl předzvěstí skvělých zážitků na silnici i mimo ni. A co víc, Murano veškerá očekávání kladená na jeho mohutná bedra bezezbytku splnilo.

Usaďte se dovnitř a obklopí vás pohodlný a celokožený interiér (chtějte oranžovou kůži Altezan, stejně jako by tomu mělo být v případě laku karoserie), ve kterém budete bez problémů zvládat i delší trasy. Výběr materiálů sice odkazuje na zemi původu (Amerika, nikoliv Japonsko), nicméně slícování je prvotřídní a jen dokazuje, že automobilka provedla na modelu stovky změn, než ho vyslala na evropské silnice. Ovládání je tak mnohem intuitivnější než u amerických modelů, lépe se drží také tříramenný volant podobný kousku, který znají majitelé Nissanu 350Z.

Ostatně, s kupátkem má Murano společnou i pohonnou jednotku, tedy 3,5litrový vidlicový šestiválec, ovšem v tomto případě odladěný na výkon 234 koňských sil.V kombinaci s hmotností 1860 kg to znamená zrychlení z klidu na stovku za 8,9 s a nejvyšší rychlost 200 km/h, což jsou více než dostačující hodnoty. Navíc je provází přijatelná kombinovaná spotřeba 12,3 l/100 km, která s palivovou nádrží o velikosti 82 litrů znamená dojezd zhruba 700 kilometrů. Nezáleží přitom, zda jedete po silnici či mimo ni, díky nájezdovým úhlům 28 stupňů vpředu a 23,6 stupně vzadu se Nissan dostanete přes takřka jakékoliv překážky, pokud je zrovna netvoří následky vichřice Emma či orkánu Kyrill.

Sympatická je rovněž i jeho cena, Nissan si totiž za zcela vybavené (v příplatkové výbavě figuruje pouze metalický lak) Murano účtuje 1 409 000 korun. Za tuto částku dostanete schopné, bezpečné a pohledné auto, do kterého můžete naskládat jak celou svou rodinu i s jejími zavazadly, tak i všechny své milenky. Ze zámoří si totiž tenhle elegantní crossover přivezl nejenom zatmavená okna značící dostatek soukromí, ale také automatické převodovce podobný měnič točivého momentu CVT, který ponechává vaší pravé ruce dostatek prostoru ke komunikaci s ostatními návštěvnicemi kabiny. A to je mnohdy k nezaplacení.

Nissan Murano 3.5 V6
Cena: 1 409 000 korun
Motor: V6, 3498 cm3
Koncepce: motor vpředu, pohon všech kol
Výkon: 234 koní v 6000 ot./min.
Točivý moment: 318 Nm při 3600 ot./min.
Hmotnost: 1860 kg
Objem kufru: 475 l
Objem nádrže: 82 l
Zrychlení 0–100 km/h: 8,9 s
Nejvyšší rychlost: 200 km/h
Spotřeba (město/mimo město/kombinovaná) 17,2/9,5/12,3 l/100 km

Autor: Petr Prokopec

Obrázek k článkuHlavní navigace:

Uživatel: nepřihlášen -> Přihlásit
Registrovat

Zvolte prosím typ účtu pro registraci:
BOSCH
Scania Czech Republic s.r.o.
Interaction s.r.o.
Mitsubishi Motors Česká republika
Mitsubishi Motors Česká republika