AUTOJOB.cz - místo srdce motor

Specializovaný portál pro automobilový průmysl

TOP zaměstanavatelé:
Auto Fit, spol. s r.o.
Interaction s.r.o.
ContiTrade Services s.r.o.
Iveco Czech Republic, a.s.
Scania Czech Republic s.r.o.
Mercedes-Benz


INSERT INTO log_clanky (id_clanky, id_magazin_sekce, id_user, datum) VALUES ('3170', '14', '0', '2020-06-04 06:03:02')

Na olympiádě poslouží speciální autonomní vůz e-Palette

Automobil pro jedinečné potřeby olympijských a paralympijských vesnic.

Toyota poskytne až 20 speciálně navržených vozidel e-Palette „Tokyo 2020 Version“ pro potřeby mobility sportovců v rámci olympijských a paralympijských her v Tokiu 2020, kde by vozidla měla zajistit automatizovanou přepravu sportovců a personálu na okružní lince olympijské a paralympijské vesnice. Bateriové elektromobily s autonomním řízením byly upraveny speciálně pro potřeby her, částečně i na základě zpětné vazby od sportovců, kteří informovali o svých potřebách.

„Sportovci účastnící se olympijských a paralympijských her neúnavně pracují na tom, aby dosáhli nemožného, a proto jsme jim pro Tokio 2020 chtěli poskytnout vozidlo speciálně navržené a uzpůsobené pro jejich potřeby,“ uvedl Takahiro Muta, šéf vývoje jedinečné verze vozidla e-Palette. „Během celého vývoje jsme spolupracovali se sportovci, zejména para sportovci, kteří nám pomáhali lépe pochopit, jak upravit a vylepšit vozidla e-Palette po potřeby jednoduché, praktické a pohodlné mobility. Jsme hrdí na to, že s nimi spolupracujeme na vývoji vozidla, které bude sportovce nejen fyzicky převážet v rámci olympijských a paralympijských vesnic, ale rovněž jim nabídne nové příležitosti, jak komunikovat s ostatními a sdílet nové zkušenosti.“

Model e-Palette, poprvé představený v roce 2018, je prvním vozidlem od Toyoty vyvinutým speciálně pro aplikace autonomní mobility jako služby („Autono-MaaS“). Je odrazem probíhající proměny automobilky Toyota ve firmu poskytující služby mobility a vozidlo samo o sobě spojuje elektrifikaci, propojené sítě a vyspělé technologie řízení na podporu nových aktivit sdílené mobility a obchodních modelů.

Provedení „Tokyo 2020 Version“ bylo upraveno pro jedinečné potřeby olympijských a paralympijských vesnic – je vybaveno velkými dveřmi a elektrickými rampami pro snadné a rychlé nastupování a vystupování skupinek sportovců, včetně para sportovců. Vozidlo bude ovládat systém autonomního řízení s maximální rychlostí až 20 km/h (úroveň autonomie SAE level 4) za dohledu pracovníka obsluhy na palubě vozu pro zajištění bezpečnosti.

Nasazení vozidel e-Palette na podporu mobility sportovců a personálu je klíčovou součástí programu Toyoty poskytovat vyspělá řešení mobility v rámci her Tokio 2020 v roli prvního celosvětového partnera pro mobilitu v době konání olympijských a paralympijských her. Toyota má dále v plánu využívat poznatky získané provozováním vozidel e-Palette během her Tokio 2020 k dalšímu vývoji vozidla na podporu budoucích aplikací MaaS (Mobility-as-a-Service). Vozidlo e-Palette bude odhaleno a poté vystaveno na stánku Toyota mezinárodního autosalonu v Tokiu 2019, pořádaném v Japonsku od 23. října do 4. listopadu 2019.

e-Palette „Tokyo 2020 Version“:

  • Navrženo pro pohodlnou mobilitu
  1. Vozidlo navržené jako symetrické (identická příď i záď) se vyznačuje markantním hranatým tvarem a koly v samotných rozích; nabízí tak velký vnitřní prostor pro pohodlné cestování.
  2. Model odrážející zasazení Toyoty poskytovat „Mobilitu pro všechny“ je vybaven madly a sedadly pro snadné používání bez ohledu na výšku uživatele; vozidlo též používá výrazný barevný kontrast podlahy, obkladů, sedadel a dalších součástí pro snazší orientaci barvoslepých uživatelů.
  • Snadné a rychlé nastupování i vystupování cestujících
  1. Model e-Palette je vybaven velkými posuvnými dveřmi, nízkou podlahou, elektrickými rampami a systémem Arrival Control k použití před cílovou zastávkou pro snadné a rychlé nastupování i vystupování všech cestujících (včetně vozíčkářů) s nejmenší možnou mezerou mezi zastávkou a vozidlem.
  2. Díky dlouhému rozvoru a ploché podlaze uveze vozidlo až čtyři cestující na vozíku společně s dalšími stojícími cestujícími.
  • Autonomní řízení nízkou rychlostí s důrazem na bezpečnost
  1. Toyota e-Palette je vybavena speciálně navrženým systémem autonomního řízení, jenž zahrnuje řídicí hardware, software a vyspělé senzory, jako např. kamery a LiDAR. Ten v kombinaci s vysoce přesným 3D mapováním a dohledovým provozním systémem propůjčuje Toyotě e-Palette schopnost autonomního řízení nízkou rychlostí na úrovni SAE Level 4.
  2. V zájmu bezpečného provozu je e-Palette vybaveno externím rozhraním HMI, navrženým na podporu komunikace s osobami kolem vozidla (včetně chodců) během autonomního řízení. Světlomety na přídi a zádi vozidla imitují oční kontakt, a informují tak chodce o zamýšleném manévru vozidla.
  3. Systém autonomního řízení nepřetržitě sleduje překážky v okruhu 360° kolem vozidla a zajišťuje pohyb odpovídající rychlostí v souladu s okolním prostředím. Z důvodu prevence je na palubě jako záloha pracovník obsluhy, jenž rovněž sleduje pohyby vozidla a je připraven podle potřeby převzít nad řízením kontrolu.

Autor: převzato AUTOJOB

Obrázek k článkuHlavní navigace:

Uživatel: nepřihlášen -> Přihlásit
Registrovat

Zvolte prosím typ účtu pro registraci:
KIA MOTORS CZECH s.r.o.
Mercedes-Benz
Standox
BMW Group Česká republika
Interaction s.r.o.