Interaction s.r.o.
Scania Czech Republic s.r.o.
Iveco Czech Republic, a.s.

Ve Znojmě soutěžili automechanici

Středoškolská soutěž AUTOOPRAVÁŘ – JUNIOR 2016 byla již 20. ročníkem prestižní soutěže pro žáky třetích ročníků učebního oboru Mechanik opravář motorových vozidel.

Středoškolská soutěž AUTOOPRAVÁŘ – JUNIOR 2016 je určena pro žáky třetích ročníků učebního oboru Mechanik opravář motorových vozidel, přičemž nikdo z účastníků nesmí mít ukončené žádné předchozí vzdělání zakončené maturitní nebo závěrečnou zkouškou a v době konání finále soutěže nedovrší věku 21 let. Letošní již dvacátý druhý ročník proběhl ve čtvrtek 25. února 2016. Novinkou však bylo, že pořadatelem krajského kola této soutěže pro automechaniky se poprvé stala SOU a SOŠ Přímětická ve Znojmě.

Do Znojma tak přijelo celkem dvanáct soutěžících z různých středních škol celého Jihomoravského kraje (Brno, Slavkov, Kyjov, Znojmo, Boskovice a Moravský Krumlov). Každá škola poslala do tohoto klání dva své zástupce. Soutěžní disciplíny byly rozděleny do tří kategorií. Tou první byla teoretická část. V té museli v časovém limitu pětačtyřiceti minut zvládnout správně odpovědět na 101 otázek vědomostního testu. Poté následovala poznávací část. Každá škola si připravila svůj příspěvek, který pak museli vyřešit postupně všichni žáci. Určovali například části motoru, běžné osvětlení osobních automobilů či elektrická měřidla používaná při opravách vozidel. Praktická část obsahovala šest úkolů, na každý měli soutěžící dvacet minut. Zde se někteří pořádně zapotili. Výměna rozvodů, demontáž a montáž pneumatik i s jejich vyvážením nebo diagnostika zážehového motoru. To vše dalo mladým automechanikům pořádně zabrat.

Každá část se hodnotila samostatně, o pořadí pak rozhodoval celkový součet bodů. Při rovnosti bodů se přihlíželo k jejich vyššímu počtu z praktické části. V té byl hlavním rozhodčím zástupce podnikatelské sféry ze společnosti PSOTA Transport s.r.o. Na jeho pracovišti se také odehrávala praktická část soutěže. O stravování a občerstvení všech účastníků se postarala pořadatelská škola na Přímětické. Mezi sponzory patřilo i Město Znojmo.

A jak celé krajské kolo dopadlo? Zlato si nakonec vybojoval domácí soutěžící Otmar Střecha z SOU a SOŠ Přímětická Znojmo. Stříbro si odnesl Adam Domkař z Moravského Krumlova, bronz pak získal David Pospíšil z Brna.

Automechanici ze Znojma prokázali své dovednosti a také to, že na své budoucí povolání jsou určitě dobře připraveni.

Autor: Mgr. Kateřina Kotoučová