AUTOJOB.cz - místo srdce motor

Specializovaný portál pro automobilový průmysl

Top firma
Interaction s.r.o.
ContiTrade Services s.r.o.
Scania Czech Republic s.r.o.


Arriva Morava vyzkoušela v Jeseníkách nový elektrobus

Arriva Morava společně s domácím výrobcem autobusů SOR představily zástupcům Moravskoslezského kraje, Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a státní správy a samosprávy novinku – elektrický autobus SOR EBN 9,5.

Zkušební jízda vedla z Karlovy Studánky na Ovčárnu a zpět. Komfort cestujících je v ekologickém autobusu na velmi vysoké úrovni. Vozidlo je z velké části nízkopodlažní, je vybaveno mechanickou plošinou pro nástup pohybově handicapovaných občanů nebo rodičů s kočárky, neprodukuje emise a pohybuje se velmi tiše, protože v ostrém provozu je hluk snížen o dvanáct decibelů. Samotná jízda elektrického autobusu je dynamická a rychlá, řidič nemusí řadit. Na jedno nabití ujede elektrobus 140 až 160 kilometrů v závislosti na profilu cesty.

„Úvaha o zavedení provozu elektrobusu se nám líbí. Již v současnosti s Moravskoslezským krajem a Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky spolupracujeme při výjezdu zdravotně postižených osob na Praděd. Využití elektrobusu by byl další krok vpřed. Omezená hlučnost a nulové zplodiny, to je pro Jeseníky ideální,“ uvedl Miloš Hnilica, generální ředitel Arriva Morava.

Arriva Morava od roku 2012 pořádá pro zdravotně postižené osoby pravidelné výjezdy na nejvyšší horu Moravy. V prvním roce se uskutečnily čtyři jízdy, letos je naplánováno celkově sedm jízd, zbylé dvě se uskuteční 24. září a 1. října 2013. Držitelé průkazů TP, ZTP, ZTP/P a jejich doprovod mohou této speciální linky využít na trase Karlova Studánka-Malá Morávka-Praděd a zpět. „Zájem o tuto speciální přepravu každým rokem roste. K výjezdu na Praděd používáme minibus, v případě většího zájmu bychom rádi využili právě elektrobus,“ dodal Hnilica.

Případné pořízení elektrobusu dopravcem je otázkou financí. Využít by se mohlo jak evropských, tak i českých dotačních programů, zapojit by se mohli i hoteliéři a provozovatelé nejrůznějších podniků v Jeseníkách. Dotace je však v současné době nutností. „Pořízení elektrobusu pro Jeseníky budeme podporovat, nákup autobusů s ekologickými motory splňujícími emisní normy EURO 5 a EURO 6 podporujeme již nyní,“ doplnil Ivo Muras, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Moravskoslezské­ho kraje.

Společnost Arriva Morava již několik let úspěšně provozuje cyklobusy a skibusy mířící do Jeseníků. Tyto speciální linky projíždí všemi městy bruntálského regionu a sváží turisty z Krnovska, Rýmařovska i Bruntálska. Nezapomíná se ani na rekreanty, které vozí turistbusy ze Šumperska nebo Ostravy.

Základní technické informace k elektrobusu

Elektrobus SOR EBN 9,5 je dvoudveřový autobus délky 9790 mm, šířky 2525 mm a výšky 2920 mm, který má kapacitu 26 míst k sezení a 43 k stání s jedním bezbariérovým prostorem pro přepravu invalidního vozíku či dětského kočárku. Vozidlo je vybaveno rotačním elektrickým motorem o maximálním výkonu 180 kW (min. 120 kW), dojezdová vzdálenost na jedno nabití se pohybuje mezi 140 až 160 km. Provozní hmotnost elektrobusu je 9600 kg.

Autor: převzato AUTOJOB

Obrázek k článkuHlavní navigace:

Uživatel: nepřihlášen -> Přihlásit
Registrovat

Zvolte prosím typ účtu pro registraci:
Toplac s.r.o.
Interaction s.r.o.
Mitsubishi Motors Česká republika
BMW Group Česká republika
auto MOTOL BENI a. s.