AUTOJOB.cz - místo srdce motor

Specializovaný portál pro automobilový průmysl

Best Of
Mercedes-Benz
Auto Fit, spol. s r.o.
Interaction s.r.o.


Příměstský tábor Přímka 2021 – běh druhý

Učni opět v rolích mistrů

Prim hrál kov a učební obor Automechanik. I tentokrát byli cílovou skupinou žáci 1. stupně základních škol. Druhý běh Příměstského tábora SOU a SOŠ SČMSD Znojmo, s.r.o. se opět vydařil.

Navázal na běh první: 7. – 9. červenec 2021 byl ve znamení práce se dřevem a v hlavní roli vystupovali odborníci oboru Truhlář. Budky pro ptáčky a hmyzí hotely, které si účastníci vyrobili, byly opravdu na profesionální úrovni. Vždyť je děti vyráběly pod dohledem Pavla Dvořáka, učitele odborných předmětů oboru Truhlář, a učňů, budoucích mistrů truhlářů!

Běh druhý: 23. – 25. srpna taktovku převzali automechanici. Klíčovými slovy byly práce s kovem, ukázka výměny kola u auta, prohlídka auta na zvedáku, výroba kovového svícnu, Muzeum motorismu, výroba větrníku, dopravní hřiště a bezpečnost silničního provozu.

„Náš běh se dá charakterizovat slovy polytechnika a BESIP. Pokud bych měl konkretizovat, tak doplním stříhání plechu, ražení písmen, broušení, vrtání, lakování, různé druhy nůžek – tabulové či na papír a na plech, tužka, razidla, kladívko, řezačka plechu, brusný papír, plechy různé tloušťky, vrtačka, šroubky… Aktivity probíhaly na různých místech. První den jsme využili zázemí učňovského střediska našich automechaniků, které se nachází v areálu firmy Psota Transport s. r. o. Znojmo. Druhý den probíhal ve spolupráci s BESIP Brno a Policií ČR na dopravním hřišti, poslední den jsme navštívili Muzeum motorismu a pak jsme se přesunuli do naší školy, kde se pracovalo v nově vybavené dílničce. Děti si zde vyrobily větrník, aby se zdokonalily ve zručnosti a využily zázemí učebny stolničení. Ta byla opět velkým zážitkem gastronomickým, což je pro naši školu typické. Měli jsme tu opět prvňáčky až páťáky základních škol blízkého okolí. Své zkušenosti jim předávali naši žáci, Petr Mynařík a David Kott. Učni v rolích mistrů, opět tak, jak je to v naší škole samozřejmostí. Budoucí mistři si vychovávají své nástupce,“ sdělil Ing. Karel Doležal, vedoucí oboru Automechanik SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o.

Jeho slova doplňují lektorky, Bc. Lucie Goldová a Barbora Matyščáková: „Na oba běhy Příměstského tábora jsme připravily volnočasové aktivity, práci střídala zábava. V přírodě nejvíc děti bavila obyčejná hra na schovávanou, tu chtěly hrát pořád! O nudě nemohla být ani řeč, se všemi byla ohromná legrace, moc jsme se s nimi nasmály – švédským stolům třeba říkaly švýcarské. Však je na všech fotkách vidět, jak jsme si to užívali – na školním webu i Facebooku se můžete podívat. Vždycky ty tři dny utekly tak, že jsme se najednou loučily. I slzičky jsme viděly.“

Velmi si vážíme zpětné vazby. Od rodičů:

„Dobrý den, paní magistro, chtěla jsem Vám a celému týmu organizátorů Příměstského tábora Přímka moc poděkovat za naši Sandru. Oba příměstské tábory byly úžasné, Sandra spokojená, plná zážitků a nadšení. Předměty, které vlastnoručně vyrobila, nám budou hezkou vzpomínkou. Pokud se bude akce opakovat i příští prázdniny, velice rády se znovu zúčastníme. Ještě jednou srdečně děkujeme. Hezký zbytek prázdnin.“ Zukalová Monika a Nevrklová Sandra

…a od samotných účastníků:

Adam: „Byl jsem jen na tomto běhu, tak hodnotím jen tyto tři dny: hodně se mi líbilo, jak jsme vyráběli z kovu a z plechu. I Muzeum motorismu a včera všechno na dopravním hřišti. Pamatuji si, jak nám pan Lukáš vysvětloval, proč jsou tři druhy odrazek a jak právě podle barev řidič pozná, kterým směrem cyklista jede. Od BESIPu i od Policie jsme dostali spoustu užitečných dárků. Z her byla asi nejlepší tichá pošta.“

Aleš: „Byl jsem tady v červenci i teď a musím říct, že jsem se vždycky těšil. Samozřejmě perfektní bylo vyrábění – s truhláři i automechaniky. Měl jsem originální výrobek z plechu – když jsem ho dal do svěráku, otiskly se vroubky. Hezká ozdoba, kluci se pak inspirovali. Bavilo mě i ježdění na dopravním hřišti podle předpisů. A to jídlo! Jak v restauraci, švédské stoly. Je vidět, že tu učí budoucí kuchaře a číšníky. Po florbalu v tělocvičně vůbec náramně chutnalo! Jsem moc spokojený, klidně bych si oba tábory hned zopakoval.“

David: „Asi se budu opakovat, na obou táborech bylo nejlepší jídlo! Samozřejmě i vyrábění a sportování a hry také, nesmím zapomenout na dopravní hřiště, tam mě to hodně bavilo. Učili jsme se prakticky a teoreticky. Rozesmála mě značka, kterou pan Lukáš nazval zamračený Asiat – tu si budu pamatovat určitě!“

Ester: „Mně se líbilo všechno. Vyrábění i procházky a sportování, i dopravní hřiště… Zajímavé bylo, když nám Policie měřila radarem rychlost běhu, mně naměřili 18 km/h. – ze všech holek nejvíc! Z minulého tábora jsem si donesla hmyzí hotel. Kdo ho vidí, tak říká, že jsem truhlář profesionál! A dnes mám větrník, který se teď hezky točí. V pondělí jsem vyrobila svícen, takovou kytičku. Dám ho bráchovi Teodorovi, brzy bude mít narozeniny, tak mám hezký dárek, vlastnoručně vyrobený! A od Policie jsme dostali i pexeso, tak už se těším, až ho budeme hrát a zároveň se naučíme dopravní značky.“

Jakub: „Poznal jsem tu hodně nových kamarádů. Mě bavilo, jak jsem si do plechu vyrazil své jméno. Vezmete takové hřebíky, na konci je písmeno, přiložíte na plech a kladivem pořádně ťuknete. Písmena neměla háčky. A tak tu byli najednou Simon a Tomas.“

Mykyta: „Byl jsem taky jen na kovu, tak hodnotím jen tyto tři dny. Líbilo se mi hodně Muzeum motorismu a aktivity na dopravním hřišti, pak svačiny a raut ve škole – řízky, párky v rohlíku, bagety, koláče, pizza, ledový čaj… A můj svícen – nastříkal jsem zlatou barvou, zlatá je nejlepší!“

Olga: „Mně nejvíc bavilo ježdění na kole na dopravním hřišti. Nejdřív to s námi pan Lukáš prošel, ukazoval nám, jak se chovat, na jaké značky dávat pozor a pak jsme už jezdili sami. Občas jsme s Esterkou dělaly chodce. Před přechodem na stopce pěkně kluci zastavili a my jsme mohly přejít. A pak se mi pěkně povedl svícen, bavilo mě ho vyrábět. Také vám dám hádanku. S Ester a se Sandrou jsme se smály, že si přesně pamatujeme, kdy jsme pana učitele kleply do prstu, protože nám šablonku přidržoval. Poznáte, která a jaké písmenko? Každá právě jednou a byla to písmena T, N a G.“

Oliver: „Při obrušování kovu na svícnu jsem v jednom místě mohl obrousit líp, ale mamka se určitě neřízne, je opatrná. Bude z mého dárku určitě nadšená. Bezva bylo dopravní hřiště a vyrábění větrníku. Pěkně se mi povedl, to budou rodiče koukat! Líbilo se mi tu úplně všechno, nerad bych na něco zapomněl!“

Ondra N.: „Líbilo se mi vyrábění ve firmě Psota, vytvořil jsem si podpis z plechu. Skvělé bylo i sportování ve škole v tělocvičně, prohlídka v muzeu, a pak když přijela policie a měřili nám radarem rychlost. Při jízdě na kole jsem měl ze všech nejvíc, jel jsem 23 km/h. Zajímavější bylo, že při běhu mi naměřili 22 km/h. – tak to mě hodně překvapilo. Byl jsem zase z celé skupiny nejrychlejší!“

Ondra P.: „Inspiroval mě Aleš, když měl vroubkovaný výrobek z plechu. Dobře to vymyslel, vroubky vytvořil na svěráku. Nevadilo mu, že jsem se po něm opičil. Byl rád, když jsem mu řekl, že je originální. Mně zase řekla paní učitelka, že mám přehled – vystřihl jsem totiž symbol, jak označujeme toxické odpady. A také jsem vystřihl vysokozdvižný vozík – tím umí jezdit děda.“

Sandra: „Líbilo se mi jezdit na dopravním hřišti, jak jsme projížděli překážkovou dráhu a mezi kužely anebo jsme poznávali značky. A pak byl zážitek, když mě Milan, jeden automechanik, co nám v pondělí pomáhal, posadil na motorku. Už se těším, až budu velká a budu jezdit jak s větrem o závod! A pak mi nejvíc chutnal ledový čaj – ten mi vždycky tyto tábory připomene, už na prvním jsem si na něm pochutnávala. Z her jednoznačně Mrazík. A kovový svícen dám taťkovi k narozeninám, slaví je v říjnu. Bude překvapený, co jsem sama vyrobila!“

Šimon: „Včera mě nejvíc bavilo ježdění na dopravním hřišti, kdy nás pan Lukáš učil, jak se máme chovat, aby se nám nic nestalo, že si máme chránit hlavu helmou a jak poznáme, že máme správnou velikost, pak s námi trénoval přednosti na křižovatkách, kdy jsme se museli řídit dopravními značkami. Vůbec byl skvělý, bavilo to s ním všechny. Byla s ním legrace, ale zároveň hodně nás naučil. Z her s Luckou a Bárou byla asi nejlepší slepá bába. A samozřejmě vyrábění – všeho! Moc jsem se naučil.“

Tomáš: „Vyzkoušel jsem si jezdit na elektrokoloběžce, které měli Petr a David. To se mi líbilo, už se těším, až budu starší, určitě si ji koupím. Fajn bylo i malování scifi postav, kdy jsem byl v týmu s Ondrou P., Alešem a Šimonem a vyhráli jsme. Na bodování se podíleli všichni, o to větší jsme měli radost. Původně jsem byl přihlášený jen na první tábor, ale hned jsem se pak přihlásil i na druhý – naštěstí bylo ještě místo. Poznal jsem nové kamarády, mám spoustu výrobků, dvě medaile a pamětní listy, dokonce vizitky se svým jménem. Děkuji!“

Hlavní koordinátorka projektu Mgr. Lucie Pláňková doplňuje: „Do této aktivity probíhající v rámci projektu Implementace KAP JMK II (reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0­.0/19_078/0017177) se škola zapojila v září 2020 a ani omezení provozu škol související s epidemií COVID 19 jí nezabránilo plnit naplánované indikátory. Nejenže jsme zrealizovali kroužky pro žáky naší školy, ale operativně jsme se přizpůsobili i rozvolnění a uspokojujeme poptávku základních škol, a to realizací dvou běhů příměstského tábora. První byl zaměřený na práci se dřevem, druhý na práci s kovem. Díky realizačnímu týmu, který se skládal z více než desítky zaměstnanců naší školy, proběhly oba běhy na výbornou.“

„Využíváme zázemí naší školy i smluvních partnerů. Děti tak mají možnost poznat prostory, kde probíhá výuka odborných předmětů, a třeba v nich zažehneme jiskřičku zájmu právě třeba o studium oboru Truhlář, Kuchař-číšník, Hotelnictví a turismus nebo Automechanik, které díky letošnímu příměstskému táboru poznali z té praktické stránky. Ale dnům není konec, příští můžeme zaměřit na další obory, v naší škole nabízíme ještě obory Kadeřník, Prodavač, Cestovní ruch, Kosmetička, Podnikání, obchod a služby a Sociální činnost. Odborníků máme v naší škole opravdu nespočet,“ dodal Mgr. Libor Hanzal, ředitel SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo.

Za podporu, za spoluorganizaci děkujeme: firmě Psota Transport s. r. o. Znojmo Besedě Znojmo, Mgr. Koudelovi, p. Kalašové a p. Stuchlíkovi Městu Znojmo, majetkovému odboru, Ing. Nekulové Správě nemovitostí města Znojma, p. Pacíkové a p. Hřebeskému BESIPu Brno, p. Rapouchovi Policii ČR, Mgr. Drahokoupilové a jejím kolegům

Autor: Mgr. Ludmila Karpíšková, spoluorganizátorka projektu

Obrázek k článku

Fotogalerie: Příměstský tábor Přímka 2021

FotografieFotografieFotografieFotografie
FotografieFotografieFotografieFotografie
Fotografie Hlavní navigace:

Uživatel: nepřihlášen -> Přihlásit
Registrovat

Zvolte prosím typ účtu pro registraci:
Scania Czech Republic s.r.o.
BOSCH
Siems & Klein
Mitsubishi Motors Česká republika
Interaction s.r.o.