AUTOJOB.cz - místo srdce motor

Specializovaný portál pro automobilový průmysl

TOP zaměstanavatelé:
Iveco Czech Republic, a.s.
Interaction s.r.o.
Scania Czech Republic s.r.o.
ContiTrade Services s.r.o.
Mercedes-Benz
Auto Fit, spol. s r.o.


ŠKODA AUTO buduje spolupráci se Střední odbornou školou a učilištěm ve Vrchlabí

Praktická učební pomůcka: ŠKODA AUTO předala Střední odborné škole a Střednímu odbornému učilišti ve Vrchlabí přímo řazenou převodovku DQ 200.

ŠKODA AUTO rozšiřuje spolupráci se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm ve Vrchlabí. Tradiční český podnik předal dnes škole moderní přímo řazenou převodovku typu DQ 200. Žáci ji budou moci do hloubky prozkoumat, rozebrat a zase smontovat a získat tak první zkušenosti v oblasti fungování převodovek. Mladí lidé, zajímající se o techniku, se tak mohou optimálně připravovat na praxi ve vrchlabském závodě společnosti ŠKODA AUTO. Závod Vrchlabí se v minulých letech stal high-tech lokalitou a jedním z důležitých pilířů výroby společnosti ŠKODA AUTO. Moderní převodovka DQ 200 se používá v četných modelech značky ŠKODA i v dalších vozech koncernu Volkswagen.

„Výroba komponent ve Vrchlabí je důležitým pilířem našeho koncernového svazku,“ říká Ivan Slimák, vedoucí závodu ŠKODA AUTO ve Vrchlabí. „Přímo řazená převodovka DQ 200 je high-tech produkt, který se vyznačuje vysokými nároky na kvalitu. Pro výrobu proto potřebujeme kvalifikované odborníky. Považujeme za důležité seznámit mladé lidi zajímající se o techniku s náročnými technologiemi již s předstihem. S naší přímo řazenou převodovkou nyní mohou žáci vydatně experimentovat,“ pokračuje Slimák.

Samotná přímo řazená převodovka DQ 200 se skládá z 352 jednotlivých komponent. Toto komplexní zařízení nyní mohou žáci díky převodovce poskytnuté společností ŠKODA AUTO do detailu prozkoumat, rozebrat a následně zase smontovat. Možnost praktického vyzkoušení jim pomůže k lepšímu pochopení konstrukce a fungování náročného systému. Zkušenosti, které studenti nasbírají v oblasti výroby převodovek, je optimálně připraví na praxi v závodě na výrobu komponentů ve Vrchlabí. První žáci tam svou praxi absolvují v příštím školním roce. Pro co nejlepší přípravu učitelů na výuku týkající se převodovky zorganizovala automobilka ŠKODA v únoru workshop.

Automobilka ŠKODA klade velký důraz na podporu vzdělávání a spolupracuje s 35 středními školami, 17 českými a osmi zahraničními univerzitami. Ke vzdělávacím zařízením, která ŠKODA podporuje, patří také Střední odborná škola a Střední odborné učiliště ve Vrchlabí. ŠKODA dále úzce spolupracuje s místními úřady a institucemi a podporuje četné kulturní i ekologické projekty. S přibližně 1000 zaměstnanci patří závod ŠKODA AUTO ve Vrchlabí k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Královéhradec­kém kraji.

Vrchlabí: Závod s velkou historií

Závod ve Vrchlabí na úpatí Krkonoš byl založen roku 1864 jako sedlářství, od roku 1908 zde vznikaly automobilové karoserie. Jako první model ŠKODA sjela roku 1946 z linky ŠKODA TUDOR. V roce 2012 se uskutečnila transformace závodu z výroby vozů na výrobu komponentů. Během 18 měsíců zřídil český výrobce automobilů novou závodní halu a zmodernizoval stávající zařízení – celkem investovala ŠKODA s koncernem Volkswagen 250 miliónů eur. Odborný časopis „Produktion“ a poradenská firma A.T. Kearney zvolily v roce 2015 tento high-tech závod na základě jeho rychlé transformace za „Továrnu roku“ v kategorii „Vynikající rozvoj závodu.“ Jedná se o jednu z nejrenomova­nějších cen pro zpracovatelský průmysl v Evropě. Dnes se ve Vrchlabí denně vyrábí více než 2000 přímo řazených převodovek typu DQ 200 – ročně opustí závod asi 510 000 kusů. Závod ve Vrchlabí je připraven na výzvy i v oblastech digitalizace a automatizace v rámci průmyslu 4.0. Již v roce 2015 byl do sériové výroby dvouspojkové převodovky DQ 200 v závodě Vrchlabí nasazen kolaborativní robot. Člověk a stroj tak společně provádí ty nejcitlivější ú­kony.

Fotografie: Za ŠKODA AUTO předal škole moderní přímo řazenou převodovku typu DQ 200 Ing. Pavel Novotný, vedoucí výroby DQ 200 (na snímku třetí zleva). Žáci ji budou moci do hloubky prozkoumat, rozebrat a zase smontovat a získat tak první zkušenosti v oblasti fungování převodovek.

Autor: převzato AUTOJOB

Obrázek k článkuHlavní navigace:

Uživatel: nepřihlášen -> Přihlásit
Registrovat

Zvolte prosím typ účtu pro registraci:
Scania Czech Republic s.r.o.
Siems & Klein
Standox
Iveco Czech Republic, a.s.
auto MOTOL BENI a. s.