AUTOJOB.cz - místo srdce motor

Specializovaný portál pro automobilový průmysl

Top firma
Auto Fit, spol. s r.o.
Siems & Klein
Scania Czech Republic s.r.o.


8 tipů pro cestování s domácími mazlíčky

Ne bez mého psa!

Podle údajů nevládní a neziskové organizace ESDAW (European Society of Dog and Animal Welfare), hájící zájmy zvířat, zůstane každý rok na celém světě opuštěno svými majiteli 600 milionů psů. V zemích, jako je Anglie, zůstane podle odhadů každý rok bez domova 200 000 koček a 126 000 psů. Častěji k tomu dochází v létě, kdy mnoho majitelů domácích zvířat nedostojí svým povinnostem při odjezdu na dovolenou. Existuje však několik praktických řešení pro cestování domácích zvířat se svými majiteli:

  • Platné doklady: Při cestování po zemích v Evropské unii musíte mít u sebe platnou oficiální zdravotní kartu s potvrzením od koncesovaného veterináře a také platný pas pro domácí zvířata. Označení zvířete mikročipem je důležité pro případ, že by se ztratilo nebo poranilo při nehodě.
  • Tipy pro snížení stresu a prevenci cestovní nevolnosti: Před cestou zajděte se psem k veterináři na preventivní prohlídku, abyste znali jeho zdravotní stav a zabránili nepříjemným překvapením. „Váš pes by neměl nic jíst nejméně dvě hodiny před začátkem cesty. Dejte mu jen napít čerstvou vodu a léky proti zvedání žaludku, které zabrání zvracení a cestovní nevolnosti,“ doporučuje veterinář Dr. Armand Tabernero. „Úlevu od stresu přinesou přírodní prostředky, jako jsou například kozlík nebo mučenka, které nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky,“ dodává.
  • Nikdy nenechávejte psa volně uvnitř vozu: Podle dopravních předpisů musí zvířata cestovat bezpečně tak, aby nepřekážela řidiči při řízení a neohrožovala stabilitu vozidla. Psi nesmí být uvnitř vozu volně, například na zadních sedadlech. Prudký pohyb psa v případě nehody by totiž mohl způsobit smrtelný úraz samotnému psovi nebo řidiči.
  • Přepravní boxy pro domácí mazlíčky, popruhy nebo dělicí prvky pro bezpečnost všech cestujících: Malí psi mohou cestovat v přepravním boxu na podlaze před zadními sedadly nebo připoutáni bezpečnostním pásem. Podle Miquela Contijocha, který ve společnosti SEAT zodpovídá za příslušenství, „lze velké psy umístit do zavazadlového prostoru s pevnou dělicí stěnou, která je oddělí od ostatních cestujících“. Pro psy jakékoli velikosti existuje možnost zajistit je na zadních sedadlech jednobodovým nebo dvoubodovým popruhem, který se připevní k bezpečnostní­mu pásu.
  • Ochranné pokrývky pro zadní sedadla a zavazadlový prostor: Psi obvykle pouštějí velká množství chlupů a mají sklon slintat v důsledku stresu z cestování nebo horka. „Chraňte čalounění svého vozu a udržujte sedáky čisté umístěním ochranných pokrývek na sedadla a podlahu zavazadlového prostoru,“ říká Contijoch.
  • Otevřete okna, ale nenechávejte psa vystrkovat hlavu ven: Za jízdy je vhodné občas otevřít okna a vyvětrat interiér, a to i při zapnuté klimatizaci. Nedovolte však, aby pes vystrkoval hlavu ven, protože by mohl dostat infekci uší nebo očí.
  • Parkujte ve stínu a umožněte všem, aby si protáhli tělo: Na všech výletech, a zejména v létě, je důležité dělat přestávky k odpočinku minimálně každé dvě hodiny, aby si všichni cestující mohli protáhnout tělo. Je dobré ponechat okna trochu otevřená a nikdy nenechávat psa uvnitř vozu. Přestávka je skvělou příležitostí k odpočinku. Nabídněte svému psovi trochu vody k pití.
  • Odměna v cíli: Po dlouhé cestě se musí váš pes seznámit s novým prostředím, dostat něco k snědku a pohrát si na čerstvém vzduchu. Je to vhodná příležitost k tomu, abyste ho za dobré chování odměnili jeho oblíbenou hrou nebo pamlskem.

Autor: převzato AUTOJOB

Obrázek k článku



Hlavní navigace:

Uživatel: nepřihlášen -> Přihlásit
Registrovat

Zvolte prosím typ účtu pro registraci:




Scania Czech Republic s.r.o.
Mitsubishi Motors Česká republika
BOSCH
Mercedes-Benz
Interaction s.r.o.